Vladimír T. Gottwald

(* 8. září 1954, za své rodné město pokládá Volyni. )

   Uvádí, že studoval asi na pěti různých školách, žil v přibližně desítce měst, kde pracoval ve dvou desítkách různých profesí a zaměstnání; od vykládání vagónů, řízení vysokozdvižného vozíku, přes práci uklízečky i vlečkaře, vaření a práci s motorovou pilou, až po vrchního číšníka na luxusním zámeckém hotelu. Byl u zrodu i úspěchů divadelního souboru Studio Volyně, po roce 1989 se pak již stal hercem profesionálním (VTG: "Od té doby co za hraní dostávám gáži, se ve slabších chvilkách pokládám za profesionála.") V průběhu šestnácti sezón angažmá v divadlech v Kolíně a v Šumperku hostoval i v několika dalších souborech. K přesné evidenci prý doposud nenašel odvahu ani čas, ale odhaduje, že už to mohou být asi tak dva a půl tisíce představení na zhruba třech stovkách scén ve více než dvou stovkách rolí (od shnilého pařezu až po Fausta a Jaga).

   Od roku 2008 pak již působí coby herec na volné noze (VTG uvádí, že je to téměř totéž jako na dlažbě) působí v samostatných projektech, jako Fudzi v Radzinského Kobovi, v příbramském divadle jako Brabanzio v Gavranově Otelovi ze Susaku a jako Polonius v Hamletovi v Dejvickém divadle.
   V roce 2011 byl u zrodu divadelního uskupení Český komediální klub Čkk54 a Estragonem v Pošívalově inscenaci Beckettova Čekání na Godota.

   Z posledních let před kamerou: Četnické humoresky, Cesta do Říma, Báthory, Mordparta I. a II., Ze závislosti do nezávislosti, Micimutr, První republika II., Běžci, Ordinace, Kriminálka Anděl I. a III., Ohnivý kuře, Doktoři z Počátků, Svatby v Benátkách, Kameňák, Policie Modrava...), dopustil se několika divadelních her, dramatizací, překladů a adaptací, ale také písňových textů, poémy Sedmé peklo a knížky pohádek Šmajdovinky, napsal několik stovek novinových a časopiseckých reportáží, článků, rozhovorů a fejetonů, publikoval a vystavoval fotografie, grafiku a kreslené vtipy, je autorem i grafikem divadelních programů a plakátů, propagačních materiálů a reklamních publikací...

(fap)

"Vyzkoušel jsem soužití s několika báječnými kocoury a kočkami i báječnými manželkami, mám ještě báječnější dceru, leč ta žije ve světě, a mladší generaci tak doma zastupuje už jen adolescentní papoušek. Zatím mi nenadává, a jestli jo, tvářím se, že nerozumím."

(Vladimír T. Gottwald)